سیستم های تجهیز و شناسایی خودکار

ریبون

ریبون چیست ؟

براي اينكه بتوانيم بر روي انواع برچسب چاپ كنيم بايد از جوهر مخصوص این کار که اصطلاحاً ریبون نام دارد، استفاده نماییم. همچنين براي هر نوع ليبل، جوهر  مخصوص آن وجود دارد تا بهترين كيفيت چاپ و ماندگاری به دست آيد. ریبون ها ازنظر شکل ظاهری یکسان می‌باشد ولیکن با توجه به مواد تشکیل‌دهنده آن دارای کاربردهای متفاوتی می‌باشند. در ادامه انواع و کاربرد آن در چاپ برای انواع لیبل ها را با هم بررسی میکنیم.

ریبون وکس

ریبون وکس

ریبون وکس ، مناسب چاپ استاندارد بر روي برچسب هاي کاغذي میباشد. یکی از مزیت هاي ریبون وکس میزان شفافیت چاپ بسیار بالا و عملکرد بی نظیر در سرعت چاپ بالا با به کار بردن حرارت کمتر میباشد.
ریبون وکس داراي ماندگاري چاپ به مراتب کمتری در مقابل سایش میباشد، ولی با توجه به قیمت مقرون به صرفه آن بیشترین استفاده را در صنایع بسته بندي دارد

ریبون وکس رزین

ریبون وکس رزین

ریبون وکس رزین مناسب چاپ بر روي لیبل هاي کاغذي و صدفی میباشد که از مقاومت بالاتري نسبت به ریبون وکس در مقابل سایش برخوردار است.

یکی از مزیت هاي این نوع از جوهرهای مخصوص کیفیت و وضوح بالاي چاپ آن و مقاومت در مقابل سایش و حلال ها میباشد.و عمده مصرف آن در صنعت مواد غذایی ، نساجی ، خودرو و لوازم خانگی میباشد.

ریبون رزین
ریبون رزین

ریبون رزین مقاوم ترین نوع ریبون براي چاپ لیبل هاي پی وي سی ، متال ، ترانسپارنت و اموال میباشند که در تنظیمات براي چاپ مناسب بایداز سرعت پرینتر کمتر و حرارت و انرژي بالایی استفاده نمود.

چاپ این نوع ریبون در برابر مواد شیمیایی ( حلال هایی از قبیل الکل و هگزان ) و حرارت و سایش و بقیه عوامل محیطی مقاوم است. و از جمله گران ترین ریبون هاي حرارتی در مقایسه با سایر ریبون ها میباشد.